Serdecznie zapraszamy na II Mistrzostwa Juniora PZŁ i PZSS
W tym roku jest specjalna klasyfikacja –Kategoria B – junior początkujący. Zachęcamy dzieci do udziału w zawodach strzeleckich i zapoznania się z regulaminem.
Dodatkowo od 24 lipca będą podane terminy, w których dzieci będą mogły strzelać pod okiem najlepszych instruktorów w okręgu; do dyspozycji będzie kulowa i śrutowa broń obiektowa.
REGULAMIN
Zawodów Strzeleckich PZŁ i PZSS
,,II Mistrzostwa Juniora PZŁ i PZSS”
Strzelnica Myśliwska PZŁ ZO KATOWICE w Siemianowicach Śląskich 20.08.2023 r.
Głównym organizatorem zawodów są :
Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego
Polski Związek Strzelectwa Sportowego
Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Katowicach
ZASADY ORGANIZACYJNE ZAWODÓW
Zawody odbędą się na strzelnicy myśliwskiej PZŁ ZO Katowice w Siemianowicach Śląskich w dniu 20 sierpnia 2023 roku (niedziela)
Celem zawodów jest:
sprawdzenie poziomu wyszkolenia strzeleckiego Juniora PZŁ, integracja środowiska Juniora PZŁ z różnych regionów kraju, popularyzacja strzelectwa myśliwskiego, upowszechnianie sportu strzeleckiego, promocja współzawodnictwa w strzelectwie myśliwskim i sportowym.
Zawody mają charakter otwarty, uczestniczyć w nich mogą:
– juniorzy w wieku 13-18 lat z ważną legitymacją Junior PZŁ i opłaconym ubezpieczeniem i aktualnym orzeczeniem lekarskim (zapisać się można także w trakcie załatwiania formalności i złożeniu kserokopii ubezpieczenia)
-zawodnicy PZSS w wieku 13-18 lat posiadający licencję zawodniczą i ważną kartę zdrowia sportowca.
Zawodnik może zgłosić start w jednej kategorii A lub B:
Kategoria A – junior zaawansowany (członek PZSS, junior, który uczestniczył już na zawodach strzeleckich i mistrzostwach w 2022)
Kategoria B – junior początkujący
Klasyfikacja KATEGORIA A
Śrut (20 rzutków na kręgu myśliwskim, 20 rzutków na osi myśliwskiej)
Kula (rogacz/lis -10 strzałów ze słupka, dzik w przebiegu 10 strzałów)
MIX (śrut+kula)
Klasyfikacja KATEGORIA B
Śrut (20 rzutków na osi myśliwskiej- rzutek na wprost, ze środkowego stanowiska)
Kula (rogacz -10 strzałów z jednym pkt. podparcia z pozycji siedzącej)
MIX (śrut + kula)
Zawodnicy zobowiązani są zapoznać się z „Regulaminem zasad strzelań myśliwskich na zawodach organizowanych przez PZŁ – pięciobój i sześciobój” „ Regulaminem strzelnicy i niniejszym, Regulaminem zawodów. W/w regulaminy będą wywieszone na tablicy ogłoszeń do wglądu.
Punkt medyczny znajduje się w sekretariacie zawodów.
ZGŁOSZENIA I WPISOWE
Liczba zawodników ograniczona jest do 100 uczestników. O zakwalifikowaniu do udziału w zawodach decyduje kolejność zgłoszeń. Organizator zastrzega sobie prawo zwiększenia liczby zawodników w przypadku dużej liczby zgłoszeń o czym powiadomi zainteresowanych telefonicznie lub e-mailowo.
Zgłoszenia na adres e-mailowy: zo.katowice@pzlow.pl będą przyjmowane do 14 sierpnia 2023 r.
Wpisowe na zawody w kwocie 50 zł płatne przelewem na konto
ING 58 1050 1243 1000 0090 7592 9530
W zgłoszeniu proszę podać imię i nazwisko, nr legitymacji Junior PZŁ lub numer licencji zawodniczej , imię i nazwisko opiekuna oraz nr legitymacji PZŁ lub trenera oraz numer licencji, kategorię w jakiej zawodnik będzie strzelał oraz telefon i adres e-mail do kontaktu
PROGRAM ZAWODÓW (20 sierpnia 2023 r.)
godz. 830– 930 – rejestracja wydawanie numerów startowych
godz. 930 – otwarcie zawodów
godz. 1030 – rozpoczęcie strzelań konkursowych
- godz.1600– ogłoszenie wyników i zakończenie zawodów
KLASYFIKACJA
Klasyfikacja KATEGORIA A
Śrut (20 rzutków na kręgu myśliwskim, 20 rzutków na osi myśliwskiej)
Kula (rogacz -10 strzałów ze słupka, dzik w przebiegu 10 strzałów)
MIX (śrut+kula)
Klasyfikacja KATEGORIA B
Śrut (20 rzutków na osi myśliwskiej- rzutek na wprost, ze środkowego stanowiska)
Kula (rogacz -10 strzałów z jednym pkt. podparcia z pozycji siedzącej)
MIX (śrut + kula)
Kolejność zajętych miejsc w poszczególnych klasyfikacjach ustala się według uzyskanych sum punktów z poszczególnych konkurencji.
W klasyfikacji indywidualnej przy uzyskaniu równej liczby punktów o pierwszych trzech miejscach decyduje zawsze dogrywka/baraż. Warunki barażu ogłasza Sędzia Główny wskazując konkurencję przed rozpoczęciem zawodów.
O kolejnych miejscach (poza podium) przy tym samym wyniku decyduje:
- a) w KATEGORII A w przypadku uzyskania równej liczby punktów w klasyfikacji śrutowej przez dwóch lub więcej zawodników, o zajętym miejscu decyduje kolejno:
– lepszy wynik na kręgu myśliwskim
- b) w KATEGORII A w przypadku uzyskania równej liczby punktów w klasyfikacji MIX (śrut + kula) przez dwóch lub więcej zawodników, o zajętym miejscu decyduje kolejno:
– lepszy wynik na kręgu myśliwskim
– lepszy wynik na osi myśliwskiej
– lepszy wynik na dziku
- c) w KATEGORII A w przypadku uzyskania równej liczby punktów w klasyfikacji kula przez dwóch lub więcej zawodników, o zajętym miejscu decyduje kolejno:
– lepszy wynik na dziku
- d) w KATEGORII B w przypadku uzyskania równej liczby punktów w klasyfikacji ,,MIX” , śrutowej, kula klasyfikuje się zawodników jako ex aequo
Po wyłonieniu zwycięzców, kolejność pozostałych zawodników ustala się na podstawie reguł opisanych wyżej, a jeśli one nie przyniosą rozstrzygnięcia to klasyfikuje się zawodników jako ex aequo.
NAGRODY:
Kategoria A – zawodnikowi zajmującemu pierwsze miejsce w klasyfikacji indywidualnej w konkurencji śrutowej, kulowej oraz mix przyznaje się tytuł Mistrza Junior PZŁ w kategorii A.
W klasyfikacji śrutowej, kulowej oraz mix, za miejsce drugie zawodnik otrzymuje tytuł V-ce Mistrza Junior PZŁ w kategorii A .
W klasyfikacji śrutowej, kulowej oraz mix, za trzecie miejsce zawodnik otrzymuje tytuł II V-ce Mistrza Junior PZŁ w kategorii A
Kategoria B – zawodnikowi zajmującemu pierwsze miejsce w klasyfikacji indywidualnej w konkurencji śrutowej, kulowej oraz mix przyznaje się tytuł Mistrz Juniora PZŁ w kategorii B.
W klasyfikacji śrutowej, kulowej oraz mix za miejsce drugie zawodnik otrzymuje tytuł V-ce Mistrza Junior PZŁ w kategorii B
W klasyfikacji śrutowej, kulowej oraz mix, za trzecie miejsce zawodnik otrzymuje tytuł II V-ce Mistrza Junior PZŁ w kategorii B
W poszczególnych klasyfikacjach:
I-III miejsca – puchary, dyplomy, medale i nagrody
STRZELANIA PODCZAS ZAWODÓW: Zawody będą przeprowadzone zgodnie z aktualnie obowiązującym „Regulaminem zasad strzelań myśliwskich na zawodach organizowanych przez PZŁ – pięciobój i sześciobój” – dopuszcza się pewne modyfikacje regulaminu zasad, które mają pomóc młodym adeptom strzelectwa w rywalizacji i przeprowadzeniu zawodów.
Konkurencja dzik w przebiegu – makieta będzie puszczana po złożeniu się i podaniu komendy „daj”. Konkurencje: oś myśliwska, krąg myśliwski po złożeniu się przez zawodnika i podaniu komendy „daj”.
Konkurencja rogacza – strzelanie do makiety stojącego rogacza ze słupka z pozycji stojącej.
KATEGORIA A
Konkurencje śrutowe :
,,OŚ MYŚLIWSKA” (maks. 100 pkt) – seria 20 rzutków, w tym: 10 rzutków pojedynczych na pięciu stanowiskach strzeleckich z miejsca; 5 dubletów strzelanych na stanowiskach strzeleckich z miejsca, (brak podchodu)
,,KRĄG MYŚLIWSKI” (maks. 100 pkt)- pełna seria 20 rzutków, w tym: 6 dubletów i 8 rzutków pojedynczych,
Konkurencje kulowe :
,,DZIK W PRZEBIEGU” (maks. 100 pkt)- jedna seria 10 przebiegów przemiennych kolejno z prawej na lewą i z lewej na prawą stronę,
,,ROGACZ” (maks. 100 pkt)- jedna seria 10 strzałów do makiet rogacza. Każdy strzelec oddaje 10 strzałów ze słupka stałego.
KATEGORIA B
Konkurencje śrutowe :
,, OŚ MYŚLIWSKA ” (maks. 100 pkt) – seria 20 rzutków, w tym: 20 rzutków pojedynczych na pięciu stanowiskach strzeleckich z miejsca -(brak podchodu i dubletów)
Konkurencje kulowe :
,,ROGACZ” (maks. 100 pkt)- jedna seria 10 strzałów do makiety rogacza. Każdy strzelec oddaje 10 strzałów z jednym pkt. podparcia z pozycji siedzącej)
INFORMACJE DODATKOWE:
Każdy Junior PZŁ i PZSS przyjeżdża ze swoim opiekunem lub trenerem. Opiekun i trener odpowiada za bezpieczne poruszanie się z bronią zawodników po strzelnicy
Do strzelań wolno używać każdego rodzaju broni o lufach gładkich (śrutowej) i o lufach gwintowanych (kulowej) oraz amunicji uznanych w ,,Zasadach wykonywania polowania” za broń i amunicję myśliwską oraz broń zarejesrtowaną jako sportowa.
Przy strzelaniu do rzutków dopuszcza się naważkę śrutu max 24 gram o grubości nie przekraczającej 2,5 mm.
Przy strzelaniu z broni gwintowanej do makiety rogacza i dzika dopuszcza się minimalny kaliber 222Rem oraz broń sportową i amunicję kulową dopuszczoną do strzelania na strzelnicy.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy zawodnik i sędzia musi posiadać czapkę, okulary ochronne i ochronniki słuchu w trakcie strzelań śrutowych, zaś w trakcie strzelań kulowych ochronniki słuchu.
OCENA STRZELAŃ :
KATEGORIA A
-Każdy zawodnik może zdobyć maksymalnie 200 pkt. na konkurencjach śrutowych
-Każdy zawodnik może zdobyć maksymalnie 200 pkt. na konkurencjach kulowych
-Każdy zawodnik może zdobyć maksymalnie 400 pkt. na konkurencjach śrutowych i kulowych (MIX)
KATEGORIA B
-Każdy zawodnik może zdobyć maksymalnie 100 pkt. na konkurencjach śrutowych
-Każdy zawodnik może zdobyć maksymalnie 100 pkt. na konkurencjach kulowych
-Każdy zawodnik może zdobyć maksymalnie 200 pkt. na konkurencjach śrutowych i kulowych (MIX)
Za każde trafienie do rzutka zawodnik uzyskuje 5 pkt, niezależnie od tego czy trafienie nastąpiło po pierwszym lub po drugim strzale.
Przy strzelaniu do makiety dzika, rogacza – ilość punktów wynika z sumy wartości punktowych trafionych na tarczy pierścieni.
UWAGA
,,Wyniki zawodów zawierające Pani/Pana dane, obejmujące Pani/Pana imię i nazwisko, nr startowy, okręg oraz ilość zdobytych punktów zostaną opublikowane na stronie internetowej pod adresem: https://www.pzlow.pl Dotyczy to również opiekunów i trenerów. Brak zgody na publikację wskazanych danych na stronie internetowej jest równoznaczny z rezygnacją z udziału w zawodach.”