Polski Związek Łowiecki to ogólnokrajowa organizacja zrzeszająca polskich myśliwych i koła łowieckie.

Zarząd Okręgowy Katowice

Co słychać u naszych gęsi – aktualności z nadajników

W czerwcu bieżącego roku na żwirowni niedaleko Stawów Wielikąt została zaobrączkowana gęgawa i wyposażona w nadajnik GPS. Z inicjatywą podjęcia badań ptaków łownych w okręgu katowickim wyszedł kol. Łowczy Okręgowy Michał Gawdzik, który wspólnie z zarządem okręgowym zadecydowali o sfinansowaniu zakupu nadajnika GPS. Realizację projektu powierzono Bartoszowi Krąkowskiemu zajmującemu się badaniami nad gęgawa od ponad 10 lat. Ptak przez pierwsze miesiące przebywał w okolicy Raciborza przesączając się miedzy Wielikątem a rezerwatem Łężczok lub latając do Czech w okolice Ostrawy. W wrześniu zdarzył się jeden wypad na Goczałkowice a w październiku ok 100 na północ w okolice Stabrowskiego Parku Krajobrazowego. W listopadzie gęś zmniejszyła swoją aktywność i przebywała tylko w okolicach Raciborza. W dniu 26 listopada ok godziny 18 gęgawa podjęła migrację i przeleciała ok 360 km na południe na Węgry, tam spędziła resztę nocy i w godzinach rannych podjęła dalszą migrację pokonując kolejne 380 km i lądując we Włoszech ok 20 km od Wenecji.

Szczegóły tej migracji zostaną przedstawione w styczniowym numerze Łowca Polskiego do lektury którego już zachęcamy.

W akacji obrączkowania brali udział kol. Mateusz Grabiec, Łukasz, Leks. Adrian Wiącek, łowczy koła Odra Grzegorz Hink oraz Przemysław Różak i Jakub Przybyłowicz, którym należą się szczególne podziękowania za pomoc w tym przedsięwzięciu.

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱